A gyógyfüves kertek alatt nemrég nyírt nyáj legelészik, jóféle gyapjuk feldolgozásra vár. Rám esett a feladat, hogy az első adagot fonhatóvá tegyem.
Szerencsés módon egyvégtében nyírott, nem túlságosan szennyezett, hosszú szálú gyapjú volt. Így nézett ki, ahogy lejött a birka hátáról:
Vettünk belőle egy kisebb adagot és először meleg, szappanos vízbe áztattuk:
Majd másodszor, harmadszor is. Addig cserélgettük alatta a vizet, míg a szemmel látható kosz (és a lanolin nagy része) ki nem ázott a gyapjúból. Óvatosan kellett bánni vele, mert a túl forró víz, a túl sok szappan illetve minden felesleges mozgatás a filcesedés rémével fenyegetett.
Kevesebb, mint egy nap ázás után elégedettek voltunk az eredménnyel. Egy óvatos mozdulattal kinyomtam belőle a vizet, és kitettük száradni a friss, bakonyi levegőre. Bíztunk a nap fehérítő erejében is.
Amikor megszáradt, tincsekre szedtük, és kézi kártolóval megnyitottuk a tincsek végét, előbb az egyik, majd a másik oldalról. Az így előkészített tincs már fonható.
A fonás műveletét jobbnak tűnt szakemberre bízni, szerencsénkre éppen akadt egy a közelben:
Kérésünkre bemutatta a long draw technikát is...
...négy év élettapasztalatával, és több percnyi fonási gyakorlattal a háta mögött. Aki nem hiszi, járjon utána! :)
12 megjegyzés:
Nekem most leesett az állam. Jól értem, négy éves a kislány, vagy esetleg öt, és négy éve fon? :) És az a komolyság, odafigyelés!
Négy éves a kislány, és már PERCEK ÓTA fon! :D
Azért nem semmi munka mire a gyapjúból fonal lesz! Míg olvastam, az jutott eszembe, hogy lehet, hogy egyszerűbb lenne a birkákat lecsutakolni nyírás előtt. :D
A kislány tünemény! Ma én is láttam ilyet a Mesterségek ünnepén, bár valamivel nagyobbacska volt, de akkor is fantasztikus nézni ezeket a kislányokat! Jó, hogy van, aki folytatja majd ezt a mesterséget is. Reméljük.
Ügyes kicsilány!
Esetleg nekem is lehet még némi esélyem:o)
De jó volt olvasni! :) Megint igazi csemegét hoztál!
És megint lázba jöttem. Anyuéknál a faluban tartanak birkát, kellene beszélnem a tulajjal. :)
Hát most szavak nélkül maradtam. A kislány született tehetség, remélhetőleg ebbe az irányba viszi majd őt az élet!
Hatalmas munka lehetett. A kicsi lány édesanyjának, nagymamamájának hatalmas gratuláció és szeretet, hogy így átöröklik ezt az ősi technikát. Vigye sok szeretettel és lelkesedéssel tovább.
GumiPók: van, hogy fürdetik a birkákat nyírás előtt, de meg kell várni, míg megszáradnak, mert a gyapjú megduzzad a víztől, és befülled tároláskor, ha nedves. A lanolint csak nyírás után lehet eltávolítani a gyapjúból, bár feldolgozható zsírosan is, az egy külön műfaj, külön technikákkal. Röviden: nem lehet megúszni a pepecselést.
Újra és újra meglepsz. :)
Igazán dícséretes, hogy ilyen nagy feladatra vállalkoztál! (Bár részemről, abszolút érthető.)
Bizonyára hasonló érdeklődésű emberek társaságában voltál, ami maga is nagy, erőt adó és ösztönző élmény.
Remélem sok kicsi lányka csatlakozik majd hozzátok, akik viszik-, őrzik tovább e ősi tudományt.
Nagyon szép lett a gyapjú, ritka milyen tisztára mostátok! Ahogy elnézem, az egész család itta minden szavadat, ha még a 4 éves is ilyen jól elsajátította a technikát.
Én elhiszem, zokszó nélkül a kislányról. nekem 21 hónapos a lányom, de megdöbbent az ügyessége, na jó még ne ma fonás terén, csak úgy általában marad tátva a szánk tőle, már meg sem döbbentem a négy éves leányzón,
Azt nagyon jó volt látni, ahogy a gyapjú alakul, köszönöm a beszámolót.
Na jó, idén nem, mert már előre elajándékozódott a birkák gyapja, de jövőre feldolgozom én a cuccot. Addig meg megtanulok fonni, nehogy már pont az maradjon másra :))
Köszönöm a posztot, nagyon inspiráló. A kislánynak külön gratulálok, remélem, az enyémeket is rá tudom majd venni :)
Megjegyzés küldése